Uutiset

Aalto-yliopiston taiteen ja muotoilun ala nousi jo maailman 7. parhaaksi

Tuoreessa QS:n yliopistovertailussa Aallon arkkitehtuurin ala kiri sijalle 42. Myös liiketoiminta ja johtaminen oli sadan parhaan joukossa.
QS World University Rankings by Subject 2019

QS World University Rankings on julkaissut vuoden 2019 alakohtaiset vertailunsa. Ranking-listalla oli mukana 48 tieteenalaa. Aalto-yliopisto arvioitiin maailman seitsemänneksi parhaaksi yliopistoksi taiteen ja muotoilun alalla (art & design), kun sijoitus oli edellisvuonna yhdeksäs. Arkkitehtuurin alalla (architecture / built environment) Aallon sijoitus nousi sijalta 46 sijalle 42.

"Taiteen ja muotoilun sijoittuminen seitsemänneksi tiukassa maailmanlaajuisessa kilpailussa on meille huikea saavutus. On hienoa, että yhteisömme korkeatasoista osaamista arvostetaan," sanoo Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaani Anna Valtonen.

Maailman sadan parhaan yliopiston joukossa oli myös Aalto-yliopiston liiketoiminta ja johtaminen (business & management studies). Sijoitus pysyi viimevuotiseen tapaan välillä 51–100.

Aalto-yliopisto sijoittui luokkaan 101–150 maailmassa seuraavilla aloilla: tietotekniikka (computer science & information systems), rakennustekniikka (civil & structural engineering), sähkötekniikka (electrical & electronic engineering), materiaalitutkimus (materials science), laskentatoimi ja rahoitus (accounting & finance) ja viestintä ja media (communication & media studies).

Lisäksi 200 parhaan joukossa olivat sijoilla 151–200 kemian tekniikka (chemical engineering), konetekniikka (mechanical, aeronautical & manufacturig engineering), taloustiede (economics & econometrics) ja ympäristötieteet (environmental sciences).

QS:n alakohtaiset vertailut painottavat sekä yliopiston mainetta akateemisen maailman ja työnantajien keskuudessa että tutkimusjulkaisuja ja niiden keräämiä viittauksia. Näiden osatekijöiden merkitys tuloksessa vaihtelee eri aloilla.

QS World University Ranking vertailee myös yliopistoja kokonaisuudessaan. Edellisellä QS:n yleisvertailussa Aalto oli sijalla 140. Kesäkuussa QS julkaisi listauksen alle 50-vuotiaista yliopistosta, ja tässä vertailussa Aalto oli yhdeksäs maailmassa.

Aalto-yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen, ja Aallolle merkityksellisempiä ovatkin ala- tai aihekohtaiset rankingit. Maailmassa on laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa.
 

Lue lisää:
QS World University Rankings by Subject 2019
(topuniversities.com)
Aalto sijoittui jälleen nuorten yliopistojen kärkikymmenikköön (21.6.2018)

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Useita pieniä, suorakulmaisia hiukkasia, joissa on pyöristetyt reunat, harmaana tummalla taustalla.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Katalyysi uudessa valossa: mikrotason vuorovaikutukset voivat tehostaa puhtaan energian teknologioita

Uusi tutkimus avaa tarkemman näkymän siihen, miten katalyytit toimivat kemiallisten reaktioiden aikana. Löydös voi auttaa kehittämään tehokkaampia materiaaleja esimerkiksi vihreän vedyn tuotantoon ja kestävämpään kemianteollisuuteen.
Puhuja esiintyy suurelle yleisölle pimeässä auditorioissa. Suuren näytön takana on eläväinen kuva tekstillä 'Welcome'.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuosikatselmus loi katsauksen menneeseen vuoteen

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun vuosikatselmuksessa tehtiin kattava katsaus kuluneeseen vuoteen ja palkittiin ansioituneita yhteisön jäseniä.
Tummaan takkiin pukeutunut henkilö seisoo ulkona monikerroksisen rakennuksen edessä, jossa on paljon ikkunoita.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuoden alumni Anna Brotkin: ”Tarvitsemme moderneja tarinoita tästä ajasta”

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Vuoden alumniksi 2026 valittu käsikirjoittaja Anna Brotkin uskoo paikallisuuden voimaan ja toivon merkitykseen kriisiaikoina.
Valkoinen sylinterimäinen kone, jossa 'Aalto University' logo teollisuusympäristössä.
Mediatiedotteet Julkaistu:

Aalto-yliopisto sai oman kvanttitietokoneen – AaltoQ20 kouluttaa tulevaisuuden kvanttiosaajat

AaltoQ20 on maailmallakin harvinainen ja Suomessa täysin ainutlaatuinen huipputason kvanttitietokone, jolla paitsi koulutetaan tulevaisuuden osaajia, myös tutkitaan kvantti-ilmiöitä ja kehitetään uutta teknologiaa.