Uutiset

Aalto-yliopiston taide ja muotoilu on jälleen maailman kahdeksanneksi paras

Kaikkiaan kuusi Aallon alaa ylsi sadan parhaan joukkoon arvostetussa QS-vertailussa.
#8 maailmassa taiteessa ja muotoilussa (QS 2025) mustalla tekstillä sinisellä taustalla

Aalto-yliopiston taide ja muotoilu (art & design) sijoittui kahdeksanneksi maailmanlaajuisessa QS-yliopistovertailussa. Sijoitus oli sama kuin viime vuoden vertailussa.

Tässä alakohtaisessa QS World University Rankings -vertailussa tarkasteltiin kaikkiaan 55 tieteenalaa yli 1 700 yliopistosta ympäri maailman.

”Globaali kilpailu taiteen ja muotoilun alalla kovenee vuosi vuodelta. On hienoa, että sijoitumme edelleen maailman parhaiden joukkoon. Kiitos saavutuksesta kuuluu koko yhteisöllemme”, sanoo Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaani Tuomas Auvinen.

Viidenkymmenen parhaan joukkoon ylsi Aallosta kaikkiaan kolme alaa. Markkinointi (marketing) oli sijalla 44 (sijoitus viime vuonna 21–50) ja arkkitehtuuri ja rakennettu ympäristö (architecture & built environment) jaetulla sijalla 49 (viime vuonna 39).

Sadan parhaan joukkoon ylsivät myös liiketaloustiede ja johtaminen (business and management studies) jaetulla sijalla 92 (100), datatiede ja tekoäly (data science and artificial intelligence) sijalla 51–100 (41) sekä mineraali- ja kaivostekniikka (mineral and mining engineering) sijalla 51–100 (ei sijoitusta viime vuonna).

QS:n alakohtaiset vertailut painottavat sekä yliopiston mainetta akateemisen maailman ja työnantajien keskuudessa että tutkimusjulkaisuja ja niiden keräämiä viittauksia. Näiden osatekijöiden merkitys tuloksessa vaihtelee eri aloilla.

QS World University Rankings vertailee myös yliopistoja kokonaisuudessaan. Viime kesänä julkaistulla QS:n yleisranking-listalla Aalto oli Suomen yliopistoista ensimmäisellä sijalla ja maailmaanlaajuisesti 113. sijalla.

Aalto-yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen, ja Aallolle relevanteimpia ovatkin ala- tai aihekohtaiset rankingit. Maailmassa on laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa.

QS World University Rankings by Subject 2025

Lisätietoja taiteen ja muotoilun alasta:
Tuomas Auvinen
dekaani, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu
puh. 050 64848
dean-arts@aalto.fi

Rankingit

Aalto-yliopisto on saavuttanut vahvoja sijoituksia kansainvälisillä yliopistoja vertailevilla ranking-listoilla. Olemme maailmassa 9. sijalla taiteessa ja muotoilussa ja sadan parhaan joukossa myös...

Lue lisää
Aalto University students enjoying sunny weather
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

”Oppiminen ei lopu tutkintoon” – Heli Bergström tarttui tekoälyn murrokseen täysillä

Aalto-yliopiston alumni Heli Bergström haluaa tukea testamenttilahjoituksellaan Aallon tohtorikoulutuksen kehittämistä.
Valkotakkinen mies puhuu istuvalle yleisölle kahden keltaisen tervetuloa-näytön välissä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto ARTS: Eloseminaari käynnisti uuden lukuvuoden

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun vuosittaisessa Eloseminaarissa luotiin katsaus tehtyyn työhön ja tulevaan kauteen sekä tavattiin uusia ja vanhoja kollegoja.
Academy Research Fellow Johanna Ahola-Launonen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Teknologiakeskustelussa myös rationaalisuus on poliittista

Tekno-optimismissa ja tekno-pessimismissä näyttää olevan yllättävän vähän kyse itse teknologiasta.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Osallistu tutkijanuria koskevaan kyselyyn

OECD ja EU ovat lanseeranneet kansainvälisen kyselyn tutkimus- ja kehitystehtävissä (T&K) työskenteleville. Kyselyyn vastaaminen vie noin 10 minuuttia. Tavoitteena on tuottaa päätöksentekijöiden tueksi tietoa siitä, miten T&K-työ ja tutkimusurat kehittyvät.