Aalto-yliopistokiinteistöt Oy kokonaan Aalto-yliopiston omistukseen
Aalto-yliopisto ja Senaatti-kiinteistöt ovat solmineet kaupan, jossa Aalto-yliopisto ostaa Senaatti-kiinteistöiltä sen omistuksessa olleen 33,3 prosentin osuuden Aalto-yliopistokiinteistöjen osakekannasta.
Kaupan jälkeen Aalto-yliopisto omistaa koko Aalto-yliopistokiinteistöt Oy:n. Kauppa on ehdollinen, koska valtion osalta asiasta päättää lopullisesti eduskunta. Osapuolet ovat sitoutuneet viemään kaupat loppuun nopeasti eduskunnan päätöksen jälkeen.
Aalto-yliopisto näkee autonomian kiinteistöjen hallinnassa tärkeänä askeleena kampustensa pitkäjänteiselle kehittämiselle.
– Yliopiston strategiassa kampus on yksi tärkeimmistä yliopiston toiminnan ja kilpailukyvyn mahdollistajista. Siksi meille on tärkeää pitää yliopiston opetus- ja tutkimustilat sekä niiden ympärillä oleva innovaatioekosysteemi lähellä yliopistoa, toteaa talousjohtaja Marianna Bom.
Lue lisää uutisia

Bugi hankaloittaa aalto.fi-sivuston käyttöä Safari-selaimella
Käytäthän Google Chrome - tai Firefox -selainta toistaiseksi.
Vuoden 2022 tekniikan alojen promootiossa ennätysmäärä uusia tohtoreita
Yliopistomaailman arvokkainta akateemista juhlaa vietettiin Otaniemen kampuksella 17. kesäkuuta. Edellinen tohtoripromootio järjestettiin vuonna 2019 ja vuosittaista perinnettä jouduttiin lykkäämään kaksi kertaa. Tästä johtuen tänä vuonna Dipolissa järjestetyt juhlallisuudet olivat ennätyssuuret.
Lähes 18 miljoonaa euroa tutkimukseen
Suomen Akatemian rahoitus tuo Aalto-yliopistoon kuusi uutta akatemiatutkijan ja 14 tutkijatohtorin tehtävää sekä 23 akatemiahanketta.