Uutiset

Aalto-yliopisto tarjoaa maksuttomia opintoja ja apurahaa Ukrainan yliopisto-opiskelijoille

Tukea myönnetään ainakin 40 ukrainalaiselle ja Ukrainasta turvapaikan saaneelle opiskelijalle.
Blue and yellow flags.

Ukrainassa yliopistoissa opiskelevat ukrainalaiset sekä Ukrainasta turvapaikan saaneet tutkinto-opiskelijat, joiden opinnot sota on keskeyttänyt, voivat hakea Aalto-yliopistosta erillistä maksutonta opinto-oikeutta ja apurahaa. Tukea myönnetään ainakin 40 opiskelijalle.

Erillisellä opinto-oikeudella opiskelija voi suorittaa yksittäisiä opintojaksoja, mutta ei tutkintoa. Opiskelijoilla on mahdollisuus hakea myöhemmin Aalto-yliopiston kandidaatti- tai maisteriopintoihin. Opintoja tarjotaan pääosin Aalto-yliopiston englanninkielisissä opinto-ohjelmissa ja kursseilla. Eniten tarjontaa on maisterivaiheen opinnoissa, mutta kursseja on tarjolla myös kandidaattitasolla.  
 
Erillistä opinto-oikeutta voi hakea 16.3. ja 5.4. välisenä aikana.

Lisätietoja hakemisestaHakija, tutustu Aalto-yliopiston opintotarjontaan

Lue lisää

Blue and yellow flags.

Ukrainan sota

Tietoa, miten Venäjän hyökkäys Ukrainaan vaikuttaa Aalto-yliopiston toimintaan.

Aalto-yliopisto

Lue yliopiston Ukrainaan liittyviä uutisia

Muutama ihminen pöydän ääressä työpajapohdinnoissa
Yhteistyö Julkaistu:

Aalto-yliopiston osaajat tukevat Ukrainaa sen liiketoiminnan jälleenrakentamisessa ja kehittämisessä

Euroopan unionin Seeds of Bravery -ohjelmassa on mukana yhteensä 11 maan yrityskiihdyttämöitä.
Ukrainalaisia lukiolaisia tekemässä biomuovia mikrossa Aalto-yliopisto Juniorin ohjeilla.
Yliopisto Julkaistu:

Rajat ylittävää tiedekasvatusta Otaniemestä Ukrainaan

Aalto-yliopisto Junior järjesti keväällä sarjan etätyöpajoja Kryvyi Rihin kouluihin Ukrainaan. Paikalliset lukiolaiset ja heidän opettajansa pääsivät tutustumaan Aalto-yliopisto Juniorin monialaisiin työpajoihin sekä Aalto-yliopiston toimintaan.
Lapsia Aalto-yliopisto Juniorin työpajassa. Kuva: Alisa Javits
Yhteistyö Julkaistu:

Kyunghyun Cho tukee seuraavien sukupolvien koulutusta ja Ukrainan jälleenrakentamista

Kyunghyun Cho lahjoittaa 10 000 dollaria Aalto-yliopisto Juniorille ja 10 000 dollaria Ukrainan jälleenrakennuksen kurssille
mies katse niitylle päin, selkä kameraan
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Sisäministeriö: Noin joka kolmas ukrainalainen haluaa jäädä Suomeen, moni on epävarma tulevaisuudesta

Tuloksia ovat analysoineet väitöskirjatutkija Anastasiya Koptsyukh Kauppakorkeakoulun johtamisen laitokselta ja tutkija Arseniy Svynarenko Nuorisotutkimusseurasta.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kuva opiskelijoista juttelemassa
Opinnot Julkaistu:

Back on track –työpajasarja 29.9. & 27.10.2026

Starting Point of Wellbeing järjestää kahden kerran työpajasarjan sinulle, joka olet edennyt opinnoissa toiveitasi hitaammin tai palaat tauon jälkeen opintoihin. Workshop on monikielinen, yhteisenä kielenä käytämme englantia.
Two students and a professor sitting around a table, talking and looking at laptop screen.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tule uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi lukuvuonna 2026-2027

lmoittaudu uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi orientaatiopäiville!
Kolme puhujaa lavalla Aalto Founder Talks -tilaisuudessa, yleisö istuu hämärässä salissa.
Opinnot Julkaistu:

Tutustu Aalto Founder Schooliin

Aalto Founder School auttaa opiskelijoita kehittämään ajattelutapaa ja taitoja, joiden avulla voi luoda jotain uutta. Kaikille Aallon opiskelijoille avoin Founder School tarjoaa useita tapoja tutustua yrittäjyyteen Founder Talksin, Founder Minorin ja Founder Sprintin kautta.
Muotoilun opiskelijat Taija Piikkilä, Kasi Jutila ja Leena Hurtig juttelevat puistossa ystäväkirjat käsissään.
Opinnot Julkaistu:

Kartuta verkostoa ystäväkirjaan opintojen aikana

Opiskelijatiimi suunnitteli Aalto University Shopille ystäväkirjan, joka voi auttaa kontaktien rakentamisessa.