Uutiset

Aalto-yliopisto tarjoaa maksuttomia opintoja ja apurahaa Ukrainan yliopisto-opiskelijoille

Tukea myönnetään ainakin 40 ukrainalaiselle ja Ukrainasta turvapaikan saaneelle opiskelijalle.
Blue and yellow flags.

Ukrainassa yliopistoissa opiskelevat ukrainalaiset sekä Ukrainasta turvapaikan saaneet tutkinto-opiskelijat, joiden opinnot sota on keskeyttänyt, voivat hakea Aalto-yliopistosta erillistä maksutonta opinto-oikeutta ja apurahaa. Tukea myönnetään ainakin 40 opiskelijalle.

Erillisellä opinto-oikeudella opiskelija voi suorittaa yksittäisiä opintojaksoja, mutta ei tutkintoa. Opiskelijoilla on mahdollisuus hakea myöhemmin Aalto-yliopiston kandidaatti- tai maisteriopintoihin. Opintoja tarjotaan pääosin Aalto-yliopiston englanninkielisissä opinto-ohjelmissa ja kursseilla. Eniten tarjontaa on maisterivaiheen opinnoissa, mutta kursseja on tarjolla myös kandidaattitasolla.  
 
Erillistä opinto-oikeutta voi hakea 16.3. ja 5.4. välisenä aikana.

Lisätietoja hakemisestaHakija, tutustu Aalto-yliopiston opintotarjontaan

Lue lisää

Blue and yellow flags.

Ukrainan sota

Kokoamme tälle sivulle tietoa, miten Venäjän hyökkäys Ukrainaan vaikuttaa Aalto-yliopiston toimintaan. Täydennämme sivua säännöllisesti.

Aalto-yliopisto

Lue yliopiston Ukrainaan liittyviä uutisia

mies katse niitylle päin, selkä kameraan
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Sisäministeriö: Noin joka kolmas ukrainalainen haluaa jäädä Suomeen, moni on epävarma tulevaisuudesta

Tuloksia ovat analysoineet väitöskirjatutkija Anastasiya Koptsyukh Kauppakorkeakoulun johtamisen laitokselta ja tutkija Arseniy Svynarenko Nuorisotutkimusseurasta.
Opiskelijoita työskentelemässä. Kuva: Mikko Raskinen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Naisyrittäjät pelkäävät sotaa enemmän kuin miehet

Naisyrittäjät pelkäävät Ukrainassa käytävää sotaa enemmän kuin miespuoliset kollegansa, käy ilmi Kauppakorkeakoulun tuoreesta tutkimuksesta.
ihmisiä pöydän ympärillä keskustelemassa
Opinnot Julkaistu:

Aalto-yliopisto jatkaa maksuttomien opintojen tarjoamista Ukrainan yliopisto-opiskelijoille

Kurssien ja moduulien opinto-oikeutta voi hakea 11. kesäkuuta 2023 asti.
Photo of Audrey Poudrier-Tremblay in a video interview for the Finland Works course.
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopisto julkaisee ukrainalaisille kaksi avointa verkkokurssia suomalaisesta työelämästä ja yrittäjyydestä

Ilmaiset ukrainankieliset verkkokurssit esittelevät ukrainalaisille työnhakijoille ja opiskelijoille suomalaista työelämää, urakehitystä sekä yritystoiminnan aloittamista Suomessa.
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tulevat dekaanit Kari Tammi ja Jussi Ryynänen.
Nimitykset, Mediatiedotteet Julkaistu:

Kari Tammi ja Jussi Ryynänen on nimitetty dekaaneiksi

Professori Kari Tammi aloittaa 1. heinäkuuta Insinööritieteiden korkeakoulussa ja professori Jussi Ryynänen 1. elokuuta Sähkötekniikan korkeakoulussa.
Kaksi ihmistä kävelee käytävällä ja puhuu keskenään.
Opinnot Julkaistu:

Hae nyt FITechin syksyn kursseille

FITech-verkostoyliopisto tarjoaa tulevana syksynä runsaasti mielenkiintoista opiskeltavaa eri tarpeisiin.
Nuori mies istuu rakennuksen kiviportailla ja selailee puhelintaan.
Opinnot Julkaistu:

FITechin opintotarjonnassa maksuttomia opintoja toisen asteen opiskelijoille

Aalto-yliopiston kurssien aiheina mm. ohjelmoinnin ja mobiilisovellusten perusteita, Python-ohjelmointia sekä koneoppimista.
Outi Turpeinen standing on stage talking about Unfolding public art book to a seated audience facing her.
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Rakkautta ja runoutta - yliopiston tutkimuksesta välittyvä intohimo inspiroi taiteilijoita

K1-, K2-, ja K3-rakennuksien taidekokoelma Engineering Materials julkaistiin seminaarin yhteydessä.