Aalto University Magazinen teemana opetus
Teemaa avaa professori Martti Raevaara, jonka mukaan oppimisessa on parhaimmillaan kyse yhteisestä matkasta, joka perustuu opettajien ja opiskelijoiden rikastuttavaan vuorovaikutukseen ja yhdessä tekemiseen.
Sähköisen opetuksen asiantuntijan, professori Teemu Leinosen mukaan käsitys tiedosta muuttuu, kun kaikilla on jatkuva pääsy sen äärelle: voidaan puhua tiedon rakentamisesta, projektioppimisesta tai ongelmalähtöisestä oppimisesta.
Lehden pääjutussa pohditaan, miten yliopistosta valmistuvat pysyvät työelämän muutosvauhdissa mukana. Vastauksia antavat omilla aloillaan menestyneet alumnit, Pii Kotilainen, Ilkka Kivimäki ja Hanna Kokko.
Professori Kalevi Ekman kertoo johtamansa Design Factoryn vaiheista sekä siitä, että toiminnan keskiössä on opiskelija ja hänen oppimisensa.
Kuka-jutussa tavataan toimitusjohtaja Pekka Lundmark, joka luotsaa Konecranesia teollisen internetin aikakaudelle.
Lehden reportaasi avaa oven vaatesuunnittelun opiskelijoiden Näytökseen, ja kertoo, mistä alkoi nousukiito muodin kansainvälisille markkinoille.
Kolumnissa Aalto-yliopiston hallituksen jäsen, Ateneumin taidemuseon johtaja Susanna Pettersson toteaa, että luontevin paikka ajattelun kehittämiselle on yliopisto. ”Mutta pelkät puitteet ajattelulle eivät vielä tee ihmeitä. Lisäksi tarvitaan oikeaa asennetta ja resursseja – sekä tutkijoille riittävästi aikaa ja vapautta.”
Aalto University Magazine on saatavilla Aalto-yliopiston kampuksilla. Näköislehti on luettavissa issuu.com-sivustolla, ja artikkeleiden englanninkielisiä käännöksiä on osoitteessa aalto.fi/magazine.
Lue lisää uutisia

Enriqueta Noriega Benitez ja Thuy-Linh Phi aloittivat data-agentteina kemian tekniikan korkeakoulussa
Kaksi uutta data-agenttia liittyi Aallon datanhallintaverkostoon keväällä 2023.
Totta vai tarua: 3D-tulostuksella voidaan valmistaa avaruusraketti?
Apulaisprofessori Mika Salmi oikoo 3D-tulostuksesta vallitsevia mielikuvia. Salmen professuurin ala on kestävä kehitys valmistuksessa.
Space 21:n aamukahvit syksyllä 2023
Kahvia, aamupalaa ja hyvää seuraa radikaalin luovuuden olohuoneessa – kaikki Aaltolaiset ovat tervetulleita Space 21:n kuukausittaiselle aamukahville.