Uutiset

Aalto-professori Olli Ikkalalle arvostettu Humboldt Research –palkinto

Palkinnon johdosta Olli Ikkala aloittaa tutkimusyhteistyön saksalaisen Bayreuthin yliopiston kanssa. Hankkeessa yhdistetään funktionaalisten ja nanomateriaalien asiantuntemusta.
Olli Ikkala. Kuva: Lasse Lecklin.
Kuva: Lasse Lecklin.

Professori Olli Ikkala on saanut Humboldt Research -palkinnon. Alexander von Humboldtin säätiö haluaa palkinnon avulla osoittaa arvostusta kansainvälisten tutkijoiden merkittävää uraa kohtaan. Palkittujen tutkijoiden tutkimustuloksilla, uusilla teorioilla ja näkemyksillä on ollut ja tulee jatkossakin olemaan merkittävä vaikutus heidän omaan tutkimusalaansa.

Palkinnon johdosta Olli Ikkala aloittaa tutkimusyhteistyön professori Josef Breun kansssa Bayreuthin yliopistosta. Uudessa hankkeessa yhdistyy Olli Ikkalan asiantuntemus funktionaaleista materiaaleista Josef Breun osaamiseen 2D-nanomateriaaleista.

Professori Ikkala on aikaisemmin saanut arvostetun, 2,5 miljoonan euron Euroopan tutkimusneuvoston Advanced Grant -rahoituksen kahdesti, vuosiksi 2012–2016 ja 2017–2021. Hän on toiminut Suomen Akatemian nimittämänä akatemiaprofessorina kaksi kautta, 2005–2010 ja 2012–2016. Ikkala on myös johtanut viisi vuotta tutkimuksen kansallista huippuyksikköä Centre of Excellence in Molecular Engineering of Biosynthetic Hybrid Materials (HYBER). Huippuyksikössä työskentelee noin 100 tutkijaa eri tieteenaloilta.

Ikkala on urallaan julkaissut yli 300 vertaisarvioitua tieteellistä artikkelia, joihin on viitattu yhteensä yli 18 000 kertaa. Ikkala tutkii muun muassa oppivia materiaaleja.

Olli Ikkala

Aalto Distinguished Professor
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Professori Jaan Praks, Vuoden 2025 Espoo Ambassador
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Avaruustekniikan visionääri Jaan Praks on vuoden 2025 Espoo Ambassador

Espoon uudeksi kongressilähettilääksi on valittu professori Jaan Praks.
Biodesign Finland -tiimi. Kuva: Roope Kiviranta
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Aalto Pioneering Excellence Award -palkinnon 2025 saa Biodesign Finland

Aalto Pioneering Excellence -palkinto myönnetään vuosittain uraauurtavaa työtä tekevälle yhdelle tai useammalle tiimille.
Tuulikki Similä, Arto Hellas ja Sari Baldauf
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Arto Hellas sai Nokia Säätiön opetuksen tunnustuspalkinnon

Aalto-yliopiston tietotekniikan vanhempi yliopistonlehtori Arto Hellas palkittiin pitkäjänteisestä työstä tietotekniikan koulutuksen edistämisessä.
Opiskelijoita laiturilla. Kuva: Henri Vogt
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun dekaani on valinnut Dean’s Impact Award 2025 -palkinnon saavat opiskelijat

Palkinnon saavat Anna Chialà ja Eli Saaresto, Didier van Overveld ja Duc Khuat, Iris Martinelli ja Anna Hakola.