Uutiset

Aalto International Talent Programme tuli päätökseen – "erinomainen yhteistyön muoto ABB:lle"

Ohjelma kokoaa yhteen Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja suomalaisia ​​yrityksiä.
Talent
Kuvassa ABB:n Ismo Laukkanen sekä Wärtsilän Natasha Pokidko. Molemmat ovat Aalto-yliopiston alumneja.

Vuoden 2021 Aalto International Talent -ohjelmaan osallistui yhteensä yli 150 opiskelijaa jokaisesta Aalto-yliopiston korkeakoulusta. Yrityksistä mukana olivat Wärtsilä, Konecranes, PwC, Nokia, F-Secure, Genelec, Murata Electronics, Espoon kaupunki, ABB ja Digitalist Group.

"International Talent -ohjelma oli erinomainen yhteistyön muoto ABB:lle, koska olemme globaali teknologiayritys, joka todella arvostaa monimuotoisuutta", kertoi Ismo Laukkanen, ABB:n Head of Talent and Learning – ja Aalto-yliopiston tohtorialumni.

"ABB tekee merkittävän määrän tuotekehitystä ja tutkimusta Suomessa, minkä vuoksi halusimme maisteriopiskelijoiden lisäksi joukon kansainvälisiä tohtorikoulutettavia. Keskustelut ja yhteistyö Aallon kanssa ohjelman kanssa toimivat erittäin hyvin. Ohjelma antoi meille mahdollisuuden puhua ABB:n tarjoamista uramahdollisuuksista, niin täällä Suomessa kuin muuallakin maailmassa. "

Ismo koki, että ohjelma auttoi ABB:tä päivittämään tietämystään Aalto-yliopiston uusimmista tapahtumista.

"Saimme paremman käsityksen opiskelijoiden prioriteeteista ja kiinnostuksesta tuotekehitykseen. Työskentely ryhmien kanssa oli mahtavaa ja palkitsevaa!"

Hakijoiden taustojen monimuotoisuus oli iloinen yllätys

Kauppakorkeakoulun alumni, Wärtsilän L&TD Growth Services Business Partner Natasha Pokidko nautti kovasti saadessaan taas yhteyden vanhan alma materinsa tuoreisiin lahjakkuuksiin. Hakemusten lukumäärä ja ihmisten taustojen monimuotoisuus olivat Pokidkolle iloinen yllätys.

”Unohdamme usein, kuinka haastavaa on löytää työpaikka. Kun puhumme työurista, meillä on tapana tuoda esiin kaikki myönteiset asiat ja suuret saavutuksemme, mutta unohdamme korostaa sitä kaikkea kovaa työtä, jonka teimme ollaksemme siellä missä olemme. Kerrotaan enemmän vaikeuksista, joita olemme kohdanneet, ja annetaan opiskelijoille mahdollisuus oppia meidän virheistämme”, Natasha sanoi.

Monet ohjelmaan osallistuvat opiskelijat pitivät sitä erinomaisena mahdollisuutena oppia enemmän suomalaisen työelämän toimintatavoista ja erilaisista työkulttuureista.

"Ohjelma antoi minulle mahdollisuuden kurkistaa Nokian työkulttuuriin", ohjelmaan osallistunut opiskelija Carolina Mejía López kertoi. Hänestä oli erityisen hyödyllistä päästä tapaamaan äskettäin Nokialle palkattuja työntekijöitä, koska hän saattoi nähdä itsensä yhtenä heistä tulevaisuudessa.

"Olen kiitollinen mahdollisuudesta ja siitä, että pääsin puhumaan suoraan niin mielenkiintoisen yrityksen avainhenkilöiden kanssa", Carolina kertoi.

Aalto International Talent -ohjelma jatkuu keväällä 2022.

Lue lisää Aalto International Talent -ohjelmasta täältä.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Crowd of people networking at a career fair.
Yhteistyö Julkaistu:

Kansainvälisten opiskelijoiden opinnäytetöistä uusia ideoita yritysten liiketoimintaan

Thesis Fair -tapahtuma auttaa kansainvälisiä opiskelijoita luomaan työelämäkontakteja suomalaisten yritysten kanssa.
Ewald Kibler pitämässä kiitospuhetta Suomen Liikemies-Yhdistykselle
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:
Open pit mining machines
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Uusi yritysyhteistyöprojekti luo tekoälyratkaisuja kaivosteollisuudelle

FCAI kehittää Metson ja kumppaneiden kanssa tekoälymenetelmiä kaivostoimintaan.
Lapsia Aalto-yliopisto Juniorin työpajassa. Kuva: Alisa Javits
Yhteistyö Julkaistu:

Kyunghyun Cho tukee seuraavien sukupolvien koulutusta ja Ukrainan jälleenrakentamista

Kyunghyun Cho lahjoittaa 10 000 dollaria Aalto-yliopisto Juniorille ja 10 000 dollaria Ukrainan jälleenrakennuksen kurssille