Aalto 40. maailmassa Times Higher Educationin nuorten yliopistojen listalla
Aalto-yliopisto sijoittui 40:nneksi maailmassa arvostetulla nuoria yliopistoja vertailevalla ranking-listalla. Times Higher Educationin (THE) Young University Rankings listaa maailman parhaat alle 50-vuotiaat yliopistot. Viime vuonna Aalto-yliopiston sijoitus oli 30.
Rankingin ykkönen oli Nanyangin teknillinen yliopisto (Singapore).
Vertailussa oli mukana 605 alle 50-vuotiasta maailman kärkiyliopistoa, ja niitä arvioitiin muun muassa tutkimuksen, opetuksen, kansainvälisyyden ja yritysyhteistyön perusteella. Nuorten yliopistojen ranking perustuu THE:n laajempaan yleisrankingiin THE World University Rankings, jossa Aalto-yliopiston sijoitus oli viimeisessä vertailussa välillä 201–250.
Maailmassa on laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa, joista Euroopassa on noin 1 000.
Lue lisää täältä
Lue lisää uutisia
Työelämään palaaminen äitiysvapaan jälkeen voi olla haastavaa
Työpaikan näkymättömät normit olettavat edelleen, että äitiyden realiteetit piilotetaan ja perhevapaiden jälkeen töihin palataan kuin mikään ei olisi muuttunut. Organisaatioiden olisi hyvä tunnistaa, että urat voivat kehittyä hyvin eri tavoin, sanoo professori Taija Turunen.
Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan
Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
VTT, Aalto-yliopisto ja GTK: Näin mineraalitalouden miljardien kasvupotti saadaan Suomeen
Suomi nousee mineraalitalouden kärkeen uusilla tutkimusavauksilla ja tiiviimmällä yhteistyöllä.