Uutiset

Aallon opiskelijat ja työnantajaorganisaatiot kohtasivat virtuaalisesti Aalto Talent Expo Online -rekrytointimessuilla

”Todella hyvä! Tätä enemmän opiskelijoille tulevaisuudessa ja nimenomaan virtuaalisesti, kun ei muita häiriötekijöitä ympärillä.”

- Opiskelija
Two women sitting by a computer looking at a video chat

Kontaktointi- ja rekrytointitapahtuma Aalto Talent Expo Online (https://www.aalto.fi/en/talent-expo) järjestettiin virtuaalisesti 12.-14.1.2021. Messuohjelmaan sisältyi huimat 66 webinaaria, noin 200 yksittäistä 1:1 videotapaamista sekä yli sata CV- ja LinkedIn -klinikka-, pikamentorointi- ja portfolioarviointisessiota. Osallistuneet työnantajaorganisaatiot julkaisivat myös tapahtuman yhteydessä työpaikkailmoituksia, kesätyöpaikkoja, harjoittelupaikkoja ja opinnäytetyötoimeksiantoja. Eri tapahtumien sivuilla vierailtiin kymmeniä tuhansia kertoja ja opiskelijoita osallistui sekä avoimiin että ilmoittautumisen vaativiin tapahtumiin runsaasti. Myös Aallon JobTeaseriin (https://aalto.fi/jobteaser) saatiin tammikuun ensimmäisillä viikoilla lähes tuhat uutta käyttäjää!

”Loistava mahdollisuus erottua joukosta työnhaussa.”

- Opiskelija

Tammikuun rekrytointitapahtumassa oli mukana 60 työnantajaorganisaatiota Aallon eri koulujen aloilta. Opiskelijat ja työnantajat kokivat erityisen arvokkaaksi ohjelmanumeroksi 1:1 videotapaamiset. Tapaamisissa opiskelijoilla ja työnantajilla oli mahdollisuus keskustella uramahdollisuuksista virtuaalisesti ilman häiriötekijöitä. Myös webinaareissa ja kesätöiden esittelytilaisuuksissa riitti innokkaita vierailijoita.

”Webinaarit antoivat kattavamman kuvauksen kesä/osa-aikais- paikoista kuin mitä yritysten normaaleista työilmoituksista yleensä saa.”

- Opiskelija

Seuraavaa Aalto Talent Expoa suunnitellaan syksylle 2021. Tapahtuma toteutetaan koronatilanteesta riippuen joko fyysisenä live-tapahtumana, virtuaalisesti tai hybridimallilla. Aalto Talent Expo -tiimi kiittää kaikkia osallistuneita opiskelijoita, työnantajia ja järjestelyissä mukana olleita tahoja menestyksekkäistä messuista!

Lisätietoja

Ville Hakulinen

Messukoordinaattori
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Iso ryhmä iloisia tohtoriopiskelijoita opiskelemassa yhdessä kiertotalouden perusteita.
Yhteistyö Julkaistu:

Yritysyhteistyö avaa tohtoreille oven työelämään

Yliopistojen ja yritysten väitöskirjayhteistyö tuo tutkimuksen tulokset lähemmäs käytäntöä ja avaa nuorille tutkijoille uusia urapolkuja.
Taantuvista pienkaupungeista on tullut maailmanlaajuinen ilmiö - tutkimushanke etsii keinoja palauttaa kuihtuvien kaupunkien elinvoimaisuutta. Kansainvälisen hankkeen esimerkkikohteena Suomessa on Puolangan kunta.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Alueellinen viherkerroin tarjoaa kaupungeille työkalun ilmastonmuutokseen sopeutumiseen

Alueellinen viherkerroin on uusi työkalu, joka auttaa kuntia arvioimaan ja vahvistamaan viherrakennetta suunnittelussa ja tuo viherrakenteen arvot näkyväksi ja vertailtavaksi.
Kaupunkipolitiikan arviointineuvoston jäsenet.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kaupunkipolitiikan arviointineuvoston ensimmäinen raportti: Kelpoisia varhaiskasvatuksen opettajia on keskimäärin enemmän parempiosaisilla alueilla

Kaupunkipolitiikan arviointineuvoston ensimmäinen raportti pureutuu koulutuksen segregaatioon pääkaupunkiseudulla ja nostaa esiin kunnille kriittisiä kysymyksiä.
Alumni Tuomas Paananen
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Tuomas Paananen: ”Moni polku johtaa takaisin opintoihin”

Vihtiläislähtöinen Tuomas Paananen tiesi jo nuorena, että haluaisi yrittäjäksi.