Kybersota Ukrainassa, osa 2
Milloin
Missä
Tapahtuman kieli
Ukrainassa käydään fyysisen maailman rinnalla sotaa myös kybermaailmassa. Aalto-yliopiston työelämäprofessori Jarno Limnéll ja WithSecuren tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen keskustelivat suorassa verkkolähetyksessä 8.3. kybersodankäynnistä ja sen vaikutuksista yhteiskuntaan.
Nyt suuren huomion saanut keskustelu jatkuu. Toisessa osassa pureudumme siihen, miten tilanne on kehittynyt ja mitä mahdollisesti on vielä odotettavissa.
Katso osa 1 sivun alaosasta.
Jarno Limnéll
Kyberturvallisuuden työelämäprofessori Aalto-yliopistossa, dosentti, kyberturvallisuusjohtaja Innofactor Oyj:ssä ja Maailman talousfoorumin asiantuntijaverkoston jäsen.
Mikko Hyppönen
Tutkimusjohtaja, WithSecure Oyj. Kansainvälisesti tunnettu ja arvostettu tietoturva-asiantuntija.
Kybersota Ukrainassa – mitä on tapahtunut ja mitä on odotettavissa?
Katso tallenne verkkolähetyksestä, jossa työelämäprofessori Jarno Limnéll ja F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen keskustelevat kybersodankäynnistä.
Lue tuoreita uutisia
Tutkimus: Polttomoottori voi saavuttaa päästöttömän palamisen ja kaksinkertaisen hyötysuhteen
Argonia hyödyntävä uusi palamiskonsepti voi poistaa polttomoottoreiden typpioksidipäästöt kokonaan ja nostaa hyötysuhteen kaksinkertaiseksi dieselmoottoreihin verrattuna.
Tutkijat kehittivät uuden tavan mitata tartuttavuutta: verenmyrkytystä aiheuttava E. coli -suolistobakteeri voi levitä kuin influenssavirus
Antibiooteille vastustuskykyiset ja virulenteimmat kannat eivät kuitenkaan ole kaikkein herkimmin leviäviä.
Oppimiskeskuksen aukioloajat joulun aikaan ja vuodenvaihteessa 2025-2026
Kiitokset kuluneesta vuodesta ja ihanaa joulun aikaa!