Uutiset

Väitös: Kestävyyttä edistäviin tekijöihin on kiinnitetty vain vähän huomiota toiminnan tasolla

Institutionaaliset paineet vaikuttavat ympäristölliseen ja sosiaaliseen kestävyyteen.

KTM Rilana Riikkisen 26. toukokuuta Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa tarkastettavan väitöskirjan mukaan ympäristölliset, sosiaaliset ja taloudelliset näkökulmat käsittävästä kestävyydestä on tullut entistä tärkeämpää maailmanlaajuisesti toimiville monikansallisille yrityksille.

"Ympäristöllinen ja sosiaalinen kestävyys ovat olennaisia kansainvälisessä toiminnassa, sillä luonnonvarojen vähentyminen ja työntekijöiden oikeudet ovat tulevaisuuden ratkaisevia maailmanlaajuisia haasteita. Vaikka kestävyyttä edistävät tekijät ovat erittäin tärkeitä monikansallisille yrityksille, niihin on kiinnitetty vain vähän huomiota toiminnan tasolla", Riikkinen sanoo.

”Toiminnan tasolla monikansallisten yritysten kestävyys eroaa muiden yritysten kestävyydestä. Monikansallisten yritysten kestävyyteen vaikuttaa ulkopuolisia tekijöitä ja niiden toimintakykyyn institutionaalisia paineita. Kyky oppia, jota tarkastellaan väitöskirjassa vastaanottokyvyn kautta, ei vaikuta kaikkiin monikansallisten yritysten toiminnan kestävyyden alueisiin. Tämä on ristiriidassa yksittäisten toimijoiden välittävän rooliin kanssa monikansallisten yhtiöiden ostotoiminnassa”, hän jatkaa.

Toiminnan kestävyys esitetään kolmijakoisesti fokuksen, toimialan ja sijainnin kautta. Tämän havainnon tutkimista jatketaan vertaamalla monikansallisia yrityksiä muihin yrityksiin eli ns. ei-monikansallisiin yrityksiin. Tämän jälkeen Riikkinen soveltaa institutionaalista teoriaa ja tutkii institutionaalisten paineiden ja edellä mainittuihin kolmeen tekijään perustuvan kestävyyden suhdetta. Tältä pohjalta havaitaan, että institutionaaliset paineet vaikuttavat ympäristölliseen ja sosiaaliseen kestävyyteen, mutta eivät taloudelliseen suorituskykyyn.

Riikkinen tarkastelee vastaanottokyvyn vaikutusta ympäristöllisiin ja sosiaalisiin kestävyyskäytäntöihin sekä taloudelliseen suorituskykyyn, ja havaitsee, että vain realisoitu vastaanottokyky vaikuttaa sosiaalisen kestävyyden käytöntöihin monikansallisissa yrityksissä.

”Kestävyyteen vaikuttavien ulkoisten tekijöiden (institutionaalisen paineen kautta vaikuttavat) ja sisäisten tekijöiden (vastaanottokyvyn kautta vaikuttavat) välillä monikansallisissa ja ei-monikansallisissa yrityksissä on selkeitä eroja. Tutkimukseni lopussa tarkastelen yhtiötason kestävyyslinjausten ja ostotoimen käytäntöjen mekanismeja ja syitä niiden harjoittamiselle. Prosessi on ylhäältä päin ohjattu; sekä maantieteellinen että tehtävien välinen etäisyys on päätekijä, joka vaikuttaa kestävyyslinjausten ja -käytäntöjen eroihin monikansallisissa yrityksissä”, Rilana Riikkinen kertoo.

Riikkinen hyödyntää tutkimuksessaan sekä kvantitatiivisia (305 eurooppalaisen yhtiön rakenneyhtälömallinnus) että kvalitatiivisia (tapaustutkimus kahdesta suomalaisesta monikansallisesta yrityksestä) tutkimusmenetelmiä.

Rilana Riikkisen väitöstilaisuus perjantaina 26.5. klo 14 alkaen

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö, jolla on värikäs paita ja ruskea hattu, puhuu mikrofoniin, taustalla kuva metsänäkymästä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkimus hyvinvoinnista osoittaa: vapaus valita tekee onnellisemmaksi – erityisesti vauraissa ja yksilökeskeisissä maissa

Autonomia eli kokemus siitä, että voi vaikuttaa omaan elämäänsä on yhteydessä hyvinvointiin kaikkialla maailmassa. Tuore tutkimus kertoo, että sen merkitys onnellisuudelle korostuu vauraissa ja yksilökeskeisissä maissa.
Piirroskuva älupuhelinta katsovasta ihmisestä, jonka pään yllä leijuu stressiä kuvaava pilvi.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Miljoonat klikkaukset paljastavat: nettishoppailu lisää stressiä, uutiset ja aikuisviihde voivat lievittää sitä

Kymmenien miljoonien verkko- ja sovelluskäyntien analyysi kertoo, miten netin käyttö näkyy hyvinvoinnissa.
Ihmisiä istumassa pöytien ääressä kannettavien tietokoneiden ja kahvikuppien kanssa, keskustelemassa.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Aalto Inventors -innovaatiokoulutusohjelma käynnistyy tänä keväänä tutkijoille vedyn, kvanttiteknologian ja mikroelektroniikan aloilla

Tule mukaan tapaamaan alan ja akateemisen maailman huippuasiantuntijoita sekä kehittämään osaamistasi viestinnässä, immateriaalioikeuksissa ja liiketoiminnassa tulevaa uraasi varten.
Kolme ihmistä katsoo jotain kannettavan tietokoneen näytöltä hymyillen.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Käynnistä vuosi uusilla oivalluksilla – hae kevään FITech-kursseille!

Täydennä osaamistasi suomalaisten tekniikan alan yliopistojen kursseilla, jotka vastaavat työelämän tarpeisiin ja auttavat syventämään osaamistasi maksuttomasti.