Ensimmäinen Suomessa: Sähköpyörän akkujen paloturvallinen latauskaappi Aalto-yliopiston metroasemalle
Espoon kaupunki on asettanut tavoitteekseen olla hiilineutraali vuonna 2030. Liikenne aiheuttaa noin kolmanneksen Espoon ilmastopäästöistä, joten niiden vähentämiseksi on hyvä ottaa kaikki keinot käyttöön.
”Pyöräliikenteen osuuden kasvattaminen osana päivittäistä liikkumista on yksi keskeinen keino, jolla liikenteen hiilineutraaliutta tavoitellaan. Sähköpyörällä matkat kaupungissa sujuvat mukavasti”, luonnehtii projektipäällikkö Mari Päätalo Espoon kaupungilta.
Jätä akku lukolliseen ja paloturvalliseen latauskaappiin säilytettäväksi
Ideana on tarjota palvelu, jonka avulla sähköpyöräilijä voi jättää akun latautumaan vaikka kaupassa käynnin tai työpäivän ajaksi. Vaikka akut suojataan tehtailla hyvin, tulipalon riski on olemassa, kun akku vanhenee tai siihen tulee kolhuja. Nyt lanseerattava sähköpyörien akkujen latauskaappi tunnistaa mahdollisen tulipalon ja sammuttaa sen menetelmällä, jolle on haettu patenttia.
”Monissa asunto- ja kiinteistöosakeyhtiöissä on sähköpyörien akkujen lataaminen sisätiloissa valvomatta kielletty juuri paloturvallisuussyistä”, toteaa LatausPolku Oy:n toimitusjohtaja Mikko Pajamies.
Kokeilun tavoitteena on, että jatkossa sähköpyörien akkujen latauskaappeja tulisi useaan Espoon liikenteen solmukohtaan sekä monelle espoolaiselle työpaikalle. Nyt lanseerattava tuote on tekniikaltaan ainutlaatuinen ja sillä on hyvät kasvunäkymät koko maailmassa liikenteen sähköistymisen takia. Kokeilu vahvistaa myös paikallistaloutta, koska LatausPolku on espoolainen yritys.
Osa Vähähiilinen liikkuminen liikennehubeissa ‑hanketta
Kokeilu on osa Euroopan aluekehitysrahaston rahoittamaa 6Aika: Vähähiilinen liikkuminen liikennehubeissa ‑hanketta. Liikennehubeilla tarkoitetaan liikenteen solmukohtia, joissa on tarjolla erilaisia liikennepalveluita.
Espoon kaupungin lisäksi hankkeessa ovat mukana Business Tampere, Oulun kaupunki, Turun ammattikorkeakoulu ja Turun kaupunki. Espoon kaupungin tavoitteena on olla hiilineutraali vuonna 2030.
Lyhyesti latauskaapista
- Hyvä paikka säilyttää ja ladata akkua turvallisesti
- Tunnistaa akkupalot aikaisessa vaiheessa
- Sammutus- ja jäähdytysmenetelmä toimii vedellä
- Helppo ja turvallinen sijoittaa esimerkiksi taloyhtiön tai kiinteistön sisätiloihin
- Suomalainen keksintö, jonka sammutusmenetelmälle on haettu patenttia
Tiedotteen alkuperäinen julkaisija: Espoon kaupunki
Lisätietoja
Mari Päätalo, projektipäällikkö, Espoon kaupunki
puh. 040 639 4550, mari.paatalo@espoo.fi
Mikko Pajamies, toimitusjohtaja, LatausPolku Oy
puh. 0400 665 560, mikko.pajamies@latauspolku.fi
A Bloc
Otaniementie 12
Lue lisää uutisia
Tutkimuksesta kohti resilienttejä energiajärjestelmiä: Halide Energy kiihdyttää akkukehitystä Aalto Design Factorylla
Aalto-yliopistosta ponnistava Halide Energy, kuparivirtausakkuja pitkän keston varastointiin kehittävä yritys, on kiihdyttänyt siirtymäänsä tutkimushankkeesta tuotteeksi Aalto Design Factoryn Partner Plaza -startupohjelman avulla. Nopean prototyypin valmistuksen, asiantuntevan henkilökunnan ja työpajojen ansiosta tiimi voi valmistaa mittatilausosia päivissä, ratkoa viime hetken haasteita ja jatkaa tuotekehitystä.
Osallistu Unite!Energy-konferenssiin Darmstadtissa
Kolmas vuosittainen Unite!Energy-konferenssi kokoaa yhteen uransa alkuvaiheessa olevia tutkijoita ja asiantuntijoita vaihtamaan tietoa, tutustumaan kestävän energia-alan uusimpiin kehityssuuntiin ja innovaatioihin sekä keskustelemaan sukupuolten tasa-arvon huomioivan STEM-koulutuksen roolista.
Mentori Elina Nauha: Mentorointi oli vastavuoroinen ja hauska kasvukokemus
Ensimmäistä kertaa mentorina toiminut kemian tekniikan alumni Elina Nauha lähti mukaan ohjelmaan pienestä epäröinnistä huolimatta. Osoittautui, että hänellä oli paljon annettavaa, ja saatavaa.