Uutiset

5G Mall – nuorten leikkikenttä

Lukiolaiset ja korkeakouluopiskelijat etsivät 5G-teknologiasta ratkaisuja ostoskeskusten haasteisiin ensimmäistä kertaa maailmassa.
Aalto Univeristy / 5G Hack The Mall course demo / photo: Linda Koskinen
5G-ostoskeskuksissa nuoret voisivat hyödyntää siellä olevaa teknologiaa, kuten virtuaalitodellisuutta.

5G-teknologian odotetaan lähitulevaisuudessa avaavan paljon uusia opiskelu- ja työmahdollisuuksia. Otaniemessä järjestettiin touko-kesäkuun vaihteessa 5G Hack The Mall -kesäkurssi, jonka tavoitteena oli saada korkeakouluopiskelijat ja lukiolaiset kiinnostumaan 5G-teknologiasta ja sen soveltamisesta.

Kurssin ohjelma koostui lyhyistä luennoista sekä kahden viikon aikana ryhmissä toteutetuista haasteista. Haasteet liittyivät A Block -ostoskeskuksen muuttamiseen maailman ensimmäiseksi 5G-kauppakeskukseksi, joka tarjoaisi uudenlaisia palvelukokemuksia sekä kiinteistöpalveluita.

Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun 5G:n mahdollisuuksia testattiin ostoskeskuksessa. Haasteiden alustajana toimi muun muassa Sellon kauppakeskusjohtaja Marjo Kankaanranta.

”Ostoskeskusten haasteena on kehittää palveluitaan siten, ettei sinne saavuta vain ostoksia tekemään, vaan myös oppimaan ja kokemaan”, Kankaanranta kertoo.

Tähän liittyen opiskelijat kehittivät erityisesti nuorille suunnatun Playground-palvelukonseptin, jonka kautta ostoskeskukset voisivat tarjota tietämystä, elämyksiä ja välineitä hyvän tekemiseen. Taustalla on ajatus kauppakeskuksesta leikkikenttänä – paikkana, jonne nuoret voivat tulla oppimaan, verkostoitumaan sekä hyödyntämään siellä olevaa teknologiaa, kuten 5G:tä ja virtuaalitodellisuutta.

”Playground olisi paikka, jossa nuorilla on mahdollisuus löytää uusia ystäviä, käyttää luovuuttaan sekä tehdä jotain mielekästä ja hyödyllistä, kuten vaikka levittää tietoa ilmastonmuutoksen torjumisesta”, kertoo Aapo Karvonen, yksi kurssin opiskelijoista. Konseptia varten kehitetyn mobiilisovelluksen avulla paikan päällä tutustuneet nuoret voisivat viestiä keskenään myös Playgroundin ulkopuolella.

Lisää vuorovaikutusta

Playground luo mahdollisuuksia myös yrityksille tarjoamalla paikan ja teknologian, jolla vuorovaikuttaa suoraan nuorten kanssa. Sosiaalinen näkökulma vetosi myös kauppakeskusten edustajiin:

”Pidin erityisesti siitä, että mobiilisovelluksen kautta kauppakeskuskokemusta voi jatkaa kauppakeskuksen ulkopuolella. Ja sitten nuoret voivat taas palata kauppakeskukseen tietäen, että okei, nämä ihmiset ovat täällä. Kauppakeskuksesta muodostuu yhteinen yhteisön paikka, josta voi lähteä ja palata takaisin”, sanoo konsultti Heli Vainio Norteconilta.

”Tällä hetkellä kauppakeskuksista puuttuu personointi ja vuorovaikutus. 5G-teknologia voisi tehdä tarjottavista palveluista henkilökohtaisempia, jos asiakkailla olisi mahdollisuus antaa tietojaan palveluntarjoajien käyttöön. Esimerkiksi apteekissa voitaisiin tarjota konsultaatiota, mittauksia ja muita terveyttä edistäviä palveluita lääkkeiden lisäksi”, visioi Nokian edustaja Veli-Pekka Luoma.

Kahden opintopisteen kurssi tuotettiin yhteistyössä Aalto-yliopiston, Helsingin yliopiston, Oulun yliopiston, Nokian, Accenturen, Ernst&Younging ja Ericssonin kanssa.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
Alumni Ding Ma
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Ding Ma: ”Haluan edustaa uuden ajan kaupunginjohtajaa”

37-vuotiaana Savonlinnan kaupunginjohtajan virkaan nouseva Ding Ma opiskeli Kauppakorkeakoulussa tieto- ja palvelujohtamista.