Alumner

Aalto University/Unto Rautio

Här är länk till FIF-alumni gruppen på LinkedIn.

1991

 

Jonas Bergring

Eniram Oy

Risto Hännikäinen

Salcom Group Oy

Teppo Kettula

Aikagroup

Jouni Pankka

SAP

Ari Pihlajavesi

Predisys, Inc.

Kaj Portin

Wärtsilä NSD

1992

 

Claus von Bonsdorff

Nokia Siemens Networks

Antti Harju

Franklin Covey

Harri Henell

Vintor Oy

Markus Henriksson

OneMed Oy Finland & Baltics

Anssi Iivari

Hongkong

Matti Kauranen

ABB

Jari Kotiranta

Boom Finland

Aija Mankkinen

ABB Switzerland Ltd.

Mikko Varhe

CFO at Solita

1993

 

Feodor Aminoff

Sinord Capital Oy

Jörgen Eriksson

Stockholms läns landsting

Martti Jalava

AP&T Group

Ilona Kajava

IIL

Mari Impivaara

VR Osakeyhtiö

Mats Lindström

Mycronic

Kirsi Dybdahl (f. Mikkonen)

Ericsson

Niklas Uddström

Armatori Capital

Nina Hellman (f. Pekkanen)

Helsinki Metropolia University of Applied Sciences

Juha Viljakainen

Pohjola

1994

 

Kimmo Ahonen

IBM

Martin Backman

Teollisuussijoitus/Industry Investment

Heidi Torres (f.Batshon)

Scania

Carl Berglund

Nordic Morning Group

Mika Helenius

Kaute Foundation , TIVIA & MPY Palvelut Oyj

Niclas Hellstrand

PostNord

Jaakko Hollmén

TH, Professor, Datateknik

Carl Mattsson-Mårn

Corechange Inc.

Samuli Orko

Spinmade Oy

Arje Rimón

Hekalux S.a.r.l., Dividend House Oy

Anna Merjamaa (f.Silén)

Ericsson

Helena Yli-Renko

Lloyd Greif Center for Entrepreneurial Studies, USC Marshall

Jan Österman

Partner at colead oy

1995

 

Lauri Appelqvist

Kemira Agro

Mats Bergström

PostNord Group AB

Arne Dybdahl

Skatteetaten

Charlotta Engvall

GCE Holding AB

Sami Holopainen

Gamgee Ltd. / Shenzhen Sung Wei Electronics

Ville Iho

Aviation & Logistics Executive

Harri Lintunen

Wärtsilä Marine Solutions

Per Moren

Examensarbetsskede

Mikko Mäkipää

Finnish Institute of Occupational Health

Nina Skanse

SAS

Christian Sundholm

Bombardier Transportation

Tuukka Vainio

NTC/ Dallas

Ronny Viljanen

Aventum Partners Ltd.

1996

 

Jonas Flodh

OOYALA

Matts Grönholm

Nordic Investment Bank

Andreas Hansson

Cabforce.com

Kirsi (Ikäläinen) Ritzmann

Posti Group Oyj

Mika Latvanen

Hewlett Packard Enterprise

Jim Lindroos

Finance and Operations leader

Johan Linnarsson

Fortum

Jouni Lounasmaa

The Finnish Medical Foundation, KAUTE Foundation & Stompwell

Jonas Malmström

Siemens

Maria Paasivaara

SoberIT

Jörgen Tåqvist

Agfa-Gevaert AB

Per Wiklund

AstraZeneca

1997

 

Seppo Aaltonen

Nokia

Fredrik Andersson

Siemens Industrial Turbines AB

Katarina Engblom

Microsoft Oy

Fredrik Fischer

UDDEHOLM TOOLING AB

Mikael Huhtamäki

EIT Digital

Kim Hurtta

Gartner

Salla Kalaja

Nokia

Andreas Langhoff

Kemira

Cristian Nilsson

Enea OSE

Jonna Särs

Accenture

Kirsi Pelto-Aho

HUT/TAI Research Center

Jari Pennanen

My Lender Oy

Sami Sarkamies

Stratos Ventures

Tom Unnérus

Wärtsilä

1998

 

Martin Grotenfelt

Maintpartner Group

Mattias Hansson

Zervant, Gamaze

Riku Hakala

Wärtsilä

Lauri Heiskanen

Craftsman Nimble

Andreas Johansson

LiTH

Mikael Nylund

Gofore Oy

Petri Pitkänen

Finnair

Samuli Savo

Enfo

Tiina Vilkamo

Eficor

Tove Waldonen

Posti Group

1999

 

Elina Ahonen

Nokia

Niklas Andersson

Fortum Oyj

Patrik Backman

Open Ocean Capital

Tomas Blomberg

Cargotec Corporation

Perttu Jalkanen

AREX

Joakim Peldán

Suunto Oyj

Wille Toivola

KTH/Datorsystem

Markus Tuomi

Accenture

Magnus Törrönen

IBM

2000

 

Mattias Andersson

Delicato Bakverk AB

Nora Ekroos

TKK/ HEMA-instituutti

Johan Eriksson

KTH/Maskin

Nina Dirix (fd Etelä)

Sopra Steria

Maria Tuominen (f.Karttunen)

SLO Oy

Aki Laine

Accenture

Fredrik Lundin

Sweco Projektledning

Antti Myllys

Metos

Niklas Pederson

Semcon

Marc Pettersson

O-I

Mikko Raatikainen

SoberIT

Mikael Sokolnicki

Inoroom

Malin Westerby

KTH/Maskin

Jussi Vähäkylä

Suomen Projekti-Insitituutti Oy

2001

 

Elisabeth Björklund

Bombardier Transportation

Henrik Eklund

Wärtsilä

Mikael Hellström

Sievo Oy

Petra Johansson

AstraZeneca

Mikko Kallas

LiTH

Karl Kan

Hewlett Packard Enterprise

Robert Lignemark

Hewlett-Packard AB

Katarina Pått

Metos

Matti Rousku

Metso Automation USA

Antti Tolvanen

Innokas Medical

2002

 

Tuomas Akkanen

Altia Corporation

Mathias Björklund

ABB

Jonas Cidrin

IBM, Global Services

Mikko Kaila

 

Johan Karlsson

Outokumpu

Emma Karlström

Volvo IT

Risto Kinnunen

InterQuest Oy

Kristian Korppi

Ruukki

Niklas Lindblad

Rocla

Daniel Lindholm

Rexel Sverige AB

Richard Lindroos

Fiskars

Wilhelm Lundborg

Tictail

Pasi Sallinen

Laatusuhde Suomi Oy

Nina Serlachius

Rapala

Lisa Svennberg

Trafikförvaltningen Stockholms läns landsting

Thomas Svärd

Fortum

Tore Åkergren

 

2003

 

Robert Borin

MHI Vestas Offshore Wind

Joel Djerf

Swedish Armed Forces

Håkan Gustafsson

FLIR Systems AB

Thomas Gylling

Konecranes

Johan Hildén

Finavia

Patrik Ingman

Ingman Group

Anna Kumpulainen

Gaia Consulting Oy

Kristo Lehtonen

3D Bear

Marie Lundström

IBX

Mikael Mattas

Euroloan Group Plc

Arto Nikkanen

Planmeca

Carl Palmblad

Thermo Fisher

Claes Ryding

 

Andreas Sjöström

Korn/Ferry International

Otto Tell

Hewlett-Packard AB

2004

 

Tommy Falck

Fazer

Ville Hellens

Alexandria Markets Ltd

Linda Kallas

Accenture

Anna Kautto

Tampere University of Technology Postgraduate student

Anna Lukkarinen

Aalto University Doctoral candidate

Rina Sirén

Accenture

Laura Remes

UPM

Liina Hellens

Tieto

Johnny Sarin

 

Henning Stenhammar

Avito.ru

Päivi Ollila

Nokia

Riikka Jyrkönen

Ccea Oy

2005

 

Edward Blomstedt

Combi Works

Harry Broman

Algol

Tuomo Eloranta

CERN

Jani Hyytiäinen

Teknopower Oy /Trafo Group

Eero Laakkonen

ABB Oy Marine

Petteri Pelkonen

Deloitte

Ville Pätynen

Siemens

Aleksi Rautavuori

Ramirent Group

Tiina Rimpiläinen

Etteplan Design Center Oy

Juhana Rintala

ICA

Timo Sorri

Havain

Etienne Thessman

Revide

Anton Zidén

Nansen

2006

 

Erica Eneberg

Accenture

Johan Groop

Nordic Healthcare Group, Post doc Aalto-university

Lasse Hietikko

Vilant Systems Oy

Matias Kokko

Ferrologic

Mikael Laxåback

KONE

Miika Murremäki

Posti Group

Niklas Nyysti

Thermo Fisher Scientific

Paavo Pakkanen

Innofactor

Lauri Salminen

Sofigate

Johnny Skåtar

Nissan Nordic Europe

Samuel Sommarström

Schneider Electric

Niklas Sundman

Nokia

Erkki Valtonen

Ernst & Young

2007

 

Benjamin Ekström

KONE

Johan Hörhammer

Taxiagentit Oy, Innovoice Oy

Rabbe Johansson

Eaton EMEA

Eeva Melama

Sofigate Oy, itewiki

Robert Oksanen

Siemens Healthcare

Olli-Pekka Roiha

Skanska

Niki Ruohomaa

Schneider Electric

Johannes Stenius

Hakonen Solutions Oy

Mark Enbom

Neste Oil

Aleksi Halmesmäki

Elisa Oyj

Fredrik Hansten

Wärtsilä

Andreas Lemström

Europress Group Oy

Martin Axelsson

Wärtsilä

2008

 

Kim Antin

Aalto Universitet

Mikko Hietala

Outotec

Uchenna Ikegwuonu

Microsoft

Fredrik Lindén

Attido

Andreas Rämö

Orion Corporation

Eric Stigzelius

Accenture

Max Söderström

Aalto-universitetet (Tekniska högskolan)

Vesa Tarvainen

Rittal Suomi

2009

 

Simon Grönqvist

NTM

Mikko Heikkilä

McKinsey & Company

Kristian Hildén

HiQ

Antti Matinlauri

ABB

Eija Meriläinen

Hanken Doctoral Student

Valtteri Murto

Finnair

Markus Nygård

Rautakesko Oy

Robert Silén

MariaDB Corporation

Juuso Takalainen

Steamr

2010

 

Mikael Öhman 

Doctoral Candidate at Aalto University

Samuli Ervasti

Senior Analyst at EY

Leroy Hindsberg

Procurement Manager at Fortum

Jussi Jokela

ABB Marine

Peter Kenttä

Researcher at Aalto University

Torsten Totti Malm

Studio Malm Tattoo

Antti Matilainen

Salesforce

Lauri Saarinen

UNIL - Université de Lausanne

Ilmari Varjonen

ABB Drives

Henrik Westerberg

Borealis

2011

 

Olli Aaltomaa                    

LeaseGreen

Timo Felin

International VC Zone

Katriina Forsback

SALTO Systems

Klaus Halminen

Novorek Oy

Ida Lehmuskoski

L'Oréal

Jens Mattsson

D11 Helsinki

Emil Nissfolk

AIR LIQUIDE

Ilona Pitkänen

Smartly.io

2012

 

Henrik Nisén                   

Boston Consulting Group

Robin Renlund

Konecranes

Jonas Ekelund

ABB Marine

Mika Hokajärvi

ABB Drives

Tero Tervahartiala

Research Scientist, Karlsruhe

Matti Sääskilahti

Metso Flow Control Oy

2013

 

Rufus Fabritius

Daikin

Lukas Karlsson

Rapala VMC Corp.

Vesa Lindroos

NAG Oy

Tuomas Mattila

Schneider Electric

Pekka Rihtniemi

Smartly Oy

Pontus Sundman

Neste Jacobs

Viktor Sundqvist

Schneider Electric

2014

 

Alex Forss

IndMeas Oy

Johannes Grönroos

Konecranes

Fredrik Jansson

 

Sampo Lammi

ABB Marine and ports

Richard Rappu

 Netlight

Roope Stenbäck

Fluido 

Kristjan Vaalberk

Sulava Oy

Patrik Waenerberg

Software Engineering at WEOPTIT

2015

 

Walter Estlander

Junior Strategist at Motley

Raoul Lindberg

Senaatti-Kiinteistöt

André Nordman

ABB

2016

 

Jonas Anthoni

Konecranes

Tomas Fogel

Digital Workforce Services Ltd

Alexandra Niemi

Deloitte Business

Richard Meyer

 

Jimmy Takki

 

Ora Visuri

Danske Bank

2017

 

Ossi Hakulinen

RELEX Solutions (Master´s Thesis Worker)

Marcus Nordström

Fortum (Master´s Thesis Worker)

Elina Nummelin

 

Lari Pelanne

 

Sampo Pere

 

2018

 
Axel Bjurs  
Anders Elf  
Emil Fagerlund  
Isac Holmström  
Paulus Heikkilä  
Kevin Solvin  
Juho Rinne  

2019

 
Adrian Roos  
Ossian Stadigh  
Victor Stigzelius  
  • Publicerat:
  • Uppdaterad:
Dela
URL kopierat