Nordic Five Techin rehtorit vaativat turvaamaan EU:n rahoituksen Euroopan kestävän tulevaisuuden tukemiseksi
Nordic Five Tech -yhteistyöverkoston rehtorit ovat yhdessä antaneet lausunnon.

Lausunnossa rehtorit vaativat Horizon Europe -budjetin takaamista. Tämä rahoitus mahdollistaa huippuosaamiseen perustuvan perus- ja soveltavan tutkimuksen sekä Euroopan kestävän tulevaisuuden tukemiseen tarvittavat innovaatiot.
Nordic Five Tech (N5T) on Tanskan, Suomen, Norjan ja Ruotsin viiden johtavan teknillisen yliopiston strateginen liitto: DTU, Aalto-yliopisto, NTNU, KTH: n kuninkaallinen teknillinen korkeakoulu ja Chalmers.
Lue lisää uutisia

5G Hack the Mall -kesäkoulu tarjoaa yrityksille ja alueille kustannustehokkaan tavan oppia 5G-teknologiasta
Se tarjoaa myös hyvän mahdollisuuden käynnistää yrityksiä ja aluetta palvelevia uusinta teknologiaa soveltavia kehitysprojekteja.
Fiskars Group lahjoittaa 250 000 euroa Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun alalle
Lahjoitus on osa Fiskars Groupin ja Aallon pitkäaikaista yhteistyötä, joka on sisältänyt muun muassa vastuulliseen muotoiluun ja tulevaisuuden materiaaleihin keskittyviä kursseja.
Matematiikan alan naisten kansainvälinen konferenssi ja Ladyženskaja-palkinnon julkistus 1.-2.7.2022
International Mathematical Union -järjestön matematiikan alan naisten valiokunta järjestää kautta aikojen toisen (WM2)- eli World Meeting for Women in Mathematics -konferenssin 1.–2.7.2022. Sen yhteydessä jaetaan matemaattisen fysiikan palkinto, joka on nimetty Olga Aleksandrovna Ladyženskajan mukaan.