Hyvinvointireitti Otaniemen kampuksella
”Tämä hyvinvointireitti on hengähdystauko, joka yhdistelee liikettä, ympäröivää kampusluontoa ja mietiskelyä. Se sisältää useamman pisteen, jotka toimivat sekä yksittäin että kokonaisuutena, ja sen voi kiertää yhdessä toisten kanssa tai itsenäisesti”, toteavat reitin ideoitsijat opintopsykologi Sanni Saarimäki ja Aalto-pappi Anu Morikawa.
Hyvinvointireitin on tarkoitus madaltaa kynnystä lähteä kesken opiskelu- tai työpäivän pienelle kävelylle ulkoilmaan.
Kiireetön reitti koko yhteisölle
Kampuksen äänimaisema vaihtelee liikenteen äänistä lintujen lauluun. Samoin oma mielenmaisema voi olla tyyni, tuulinen tai vaikka myrskyisä – päivästä ja hetkestä riippuen. Reitti kutsuu hellittämään hetkeksi ja pohtimaan, miltä kulkeminen ja matkan varrella esiin nousevat teemat - tunteiden havainnointi, luontosuhteen vaaliminen, kehollisuus, rauhoittuminen ja kohtuullisuuden pohdinta - nostavat esiin.
Hyvinvointireitin viisi kohdetta sijaitsevat eri puolilla kampuksen ulkoalueita. Reitti on kaikille avoin. Avajaispäivänä reittiä voi kulkea ohjatusti. Reitillä kuljetaan omaa oloa kuunnellen, omaan tahtiin. Hyvinvointireitti kestää noin 15-20 minuuttia, sillä reitillä ei ole tarkoitus pitää kiirettä.
Reitin visuaalisen ilmeen ja kampusympäristöön sopivuutta on koordinoinut Aalto-yliopistokiinteistöjen projektipäällikkö Aapo Pihkala. Hyvinvointireitti on toteutettu yhdessä Aalto-yliopiston hyvinvointitoimijoiden (opinto- ja uraohjauspsykologit, opinto-ohjaajat, Oasis of Radical Wellbeing ja Aalto-papit) ja yhteistyökumppaneiden (Unisport, YTHS, AYY) kanssa. Reittiä koordinoi Starting Point of Wellbeing, joka tarjoaa Aallon opiskelijoille matalan kynnyksen ohjausta ja neuvontaa opiskelukykyyn ja hyvinvointiin liittyvissä haasteissa.
Kampuksen hyvinvointireitti avattiin 19.4.2023 opiskelijoiden mielenterveyspäivänä, jonka valtakunnallinen teema oli kohtuus. Opiskelijoiden mielenterveyspäivä on opiskelijoiden hyvinvointiverkoston järjestämä kampanjapäivä, jolloin nostetaan esiin opiskelijoiden mielenterveystilannetta ja kannustetaan kaikki toimimaan opiskelijoiden mielenterveyden edistämiseksi.
Lue lisää opiskelijoiden mielenterveyspäivästä (Nyyti)
Starting Point of Wellbeing
Starting Point of Wellbeing tarjoaa opiskelijoille matalan kynnyksen ohjausta hyvinvointiin ja opiskelukykyyn liittyvissä asioissa. Tältä sivulta löydät tietoa mm. ajanvarauksettomasta drop-in ohjauksesta, tapahtumista, asiantuntijoiden ajanvarauksellisesta ohjauksesta ja kampuksen hyvinvointireitistä.
Uutisia
Opiskelijoiden rakentava palaute huomioidaan ja sen pohjalta ohjelmissa kehitetään toimintatapoja
Kauppakorkeakoulussa AllWell?-kysely on opiskelijoille yksi tärkeimmistä väylistä antaa palautetta omasta ohjelmasta ja yliopiston palveluista ylipäänsä.
Coaching työhyvinvointisi tueksi - viikottain aikoja tarjolla!
Ratkaisukeskeinen coaching työhyvinvointisi tueksi
Opettajien työnohjausryhmä alkaa helmikuussa 2025 - ilmoittaudu mukaan!
Työnohjausryhmä tukee opettajan hyvinvointia ja jaksamista, tarjoaa vertaistukea ja uusia näkökulmia opetustyöhön. Ryhmä kokoontuu 6 kertaa.
Hae mukaan UniSportin liikuntaneuvontapilottiin
Oletko miettinyt säännöllisen liikkumisen aloittamista, mutta kaipaat tukea alkuun pääsemiseksi? UniSport tarjoaa liikuntaneuvontapilotissa maksutta 20 paikkaa personal trainerin ohjaamaan henkilökohtaiseen liikuntaneuvontaan keväällä 2025. Hae mukaan 10.12.2024–15.1.2025 ja ota ensiaskel kohti aktiivista arkea!- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia
Etsitkö opinnäytetyöaihetta tai harjoittelupaikkaa?
Kiinnostaako yhdenvertaisuus, monimuotoisuus, inkluusio, sukupuoli, tekoäly?Kandi- ja maisteriopiskelija: hae ainutkertaiseen EDI-taidot-projektiin ja hanki CV:hen arvokas merkintä kansainvälisestä monimuotoisuusosaamisesta tekoälykontekstissa!
Mind & Study - Hyvinvoivan opiskelijan työkalupakki (3op) keväällä 2025
Suosittu Mind & Study - Hyvinvoivan opiskelijan työkalupakki (3op) järjestään 3. ja 4. jaksossa suomeksi ja englanniksi. Lisäksi pienryhmäkeskustelut ovat mahdollisia myös ruotsiksi!
Muutoksia opintojen hyväksilukemisessa kauppatieteiden kandidaatin ja kauppatieteiden maisterin tutkintoihin
Kauppakorkeakoulussa hyväksytään osaksi kandidaatin ja maisterin tutkintoja kuitenkin pääsääntöisesti vain sellaisia muualla suoritettuja opintoja, jotka ovat osa tutkintokoulutusta.