Aalto Living+

Living+ on Aalto-yliopiston monialainen yhteistyöalusta ihmislähtöisten elinympäristöjen kokonaisvaltaiseen suunnitteluun, toteuttamiseen ja testaamiseen.

Living+ mahdollistaa maailmanluokan tutkimuksen hyödyntämisen kaupunkiympäristöjen suunnittelun ja kehittämisen helpottamiseksi kaikilla tasoilla ja tavoilla, joiden avulla voidaan parantaa ihmisten arkea. Arkeen kuuluvat asuminen, työnteko, liikkuvuus, sähköiset ja fyysiset palvelut, hoiva ja hyvinvointi, vapaa-aika ja sosiaalinen vuorovaikutus.

Aalto_University_Competence_Areas_and_Living_web.jpg
 

Aalto-yliopiston avainosaamisalueet ja Living+.

 

Aalto_Living_Research_themes_web.jpg

Living+ -yhteistyöalustan tutkimusalueet.


Living+ -yhteistyöalustan toimintaa koordinoidaan molempien yliopistojen professoreista ja vanhemmista tutkijoista sekä yliopistojen laajoista sisäisistä verkostoista muodostuvien yhteyspisteiden kautta.

Yhteystiedot:

Projektipäällikkö
TkT Mikko Särelä, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu
+358 50 566 1232

Akateeminen johtaja
Professori Pirjo Sanaksenaho, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu

Akateeminen johtoryhmä

Pirjo Sanaksenaho, pj (Hannu Huttunen), Aalto ARTS
Turkka Keinonen (Tuuli Mattelmäki), Aalto ARTS
Teemu Leinonen (Philip Dean), Aalto ARTS
Marko Terviö (Sammy Toyoki), Aalto BIZ
Monika Österberg (Mark Hughes), Aalto CHEM
Liisa Halonen (Valeriy Vyatkin), Aalto ELEC
Harri Koivusalo (Riku Vahala), Aalto ENG
Aija Staffans, vpj (Marketta Kyttä), Aalto ENG
David McGoogin (Tapio Lokki), Aalto SCI

Varajäsenet suluissa

Aalto-yliopiston professorit Living+ -tutkimusalueilla

 

Insinööritieteiden korkeakoulu
Maankäyttötieteiden laitos
Ari Ekroos, talousoikeus
Heidi Falkenbach, kiinteistöinformatiikka
Henrik Haggrén, fotogrammetria
Hannu Hyyppä, rakennetun ympäristön mittaus ja mallinnus
Seppo Junnila, kiinteistöliiketoiminta
Marketta Kyttä, maankäytön suunnittelu
Jussi Leveinen, teknillinen geologia
Raine Mäntysalo, strateginen kaupunkisuunnittelu
Miina Rautiainen, kaukokartoitus
Aija Staffans, johtava tutkija, maankäytön suunnittelu
Kauko Viitanen, kiinteistötalous ja -arviointi
Arvo Vitikainen, kiinteistötekniikka

Rakennustekniikan laitos
Simo Hostikka, paloturvallisuustekniikka
Harri Koivusalo, tekninen vesitalous
Jouko Pakanen, talotekniikka
Antti Peltokorpi, rakentamisen tuotantotalous
Jari Puttonen, talonrakennustekniikka
Heidi Salonen, sisäympäristötekniikka

Sovelletun mekaniikan laitos
Pentti Kujala, meritekniikka
Arttu Polojärvi, jäämekaniikka
Jani Romanoff, meritekniikka

Yhdyskunta- ja ympäristötekniikan laitos
Matti Kummu, globaalit vesiasiat
Tapio Luttinen, liikennetekniikka
Milos Mladenovic, liikennetekniikka
Terhi Pellinen, tietekniikka
Mikael Rinne, kalliomekaniikka
Wojciech Solowski, geotekniikka
Jaana Sorvari, ympäristötekniikka
Riku Vahala, vesihuoltotekniikka
Olli Varis, vesitalous


Kauppakorkeakoulu

Johtamisen laitos
Minna Halme, vastuullinen liiketoiminta
Mikko Koria, kansainvälinen muotoiluliiketoiminta (IDBM)
Taija Turunen, design-liiketoiminnan johtaminen

Laskentatoimen laitos
Teemu Malmi, laskentatoimi

Tieto- ja palvelutalouden laitos
Katri Kauppi, logistiikka
Virpi Tuunainen, tietojärjestelmätiede

Tiedon ja innovaatioiden tutkimuskeskus CKIR
Petra Turkama, tutkimusjohtaja
 

Kemian tekniikan korkeakoulu

Puunjalostustekniikan laitos
Mark Hughes, puutekniikka
Herbert Sixta, sellutekniikka
Monika Österberg, biotuotekemia

 

Perustieteiden korkeakoulu

Teknillisen fysiikan laitos
Esko I. Kauppinen, fysiikka

Tietotekniikan laitos
Jukka K. Nurminen, tietotekniikka
Marko Nieminen, tietojenkäsittelytekniikka
Kimmo Kaski, laskennallinen tiede
Heikki Saikkonen, tietojenkäsittelyoppi

Tuotantotalouden laitos
Esa Saarinen, soveltava filosofia
Matti Vartiainen, työ- ja organisaatiopsykologia


Sähkötekniikan korkeakoulu

Sähkötekniikan ja automaation laitos
Liisa Halonen, valaistustekniikka
Matti Lehtonen, sähköenergiajärjestelmät
Raimo Sepponen, terveysteknologia

Tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitos
Jukka Manner, Networking Technology


Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu

Arkkitehtuurin laitos
Juanjo Galan-Vivas, maisema-arkkitehtuuri
Trevor Harris, kaupunkisuunnittelu
Pekka Heikkinen, puuarkkitehtuuri
Hannu Huttunen, asuntosuunnittelu
Toni Kotnik, rakenteiden suunnittelu
Kimmo Lapintie, yhdyskuntasuunnittelu
Aino Niskanen, arkkitehtuurin historia
Pirjo Sanaksenaho, akennussuunnittelu, SOTERA
Jyrki Sinkkilä, muotoilu/maisemasuunnittelu ja rakentaminen

Elokuvataiteen ja lavastustaiteen laitos
Susanna Helke, elokuvatutkimus
Liisa Ikonen, esittävien taiteiden lavastus

Median laitos
Teemu Leinonen, uuden median muotoilu ja oppiminen
Kari-Hans Kommonen, johtaja, ARKI-tutkimusryhmä

Muotoilun laitos
Jaana Beidler, muotoilu/värit ja materiaalit
Sampsa Hyysalo, muotoiluyhteistyö
Mikko Jalas, tutkija, kestävä muotoilu
Pentti Kareoja, tilasuunnittelu
Turkka Keinonen, muotoilu/teollinen muotoilu
Tuuli Mattelmäki, muotoilu/tuote- ja palvelujärjestelmät
Ramia Mazé, uusi muotoilu
Maarit Mäkelä, muotoilu/taide, tutkimus ja muotoilukäytäntö

Taiteen laitos
Pia Lindman, ympäristötaide
Petteri Nisunen, nykytaide
Anniina Suominen, taidepedagogiikka

Sivusta vastaa: | Viimeksi päivitetty: 09.01.2017.