
Nanonuput kukkivat kosketusnäytöissä
05.06.2012
Kauppojen hyllylle ilmaantuvat ehkä jo ensi vuonna kosketusnäytöt, joissa käytetään suomalaisen Canatu Oy:n valmistamia nanonuppuihin perustuvia läpinäkyviä hiilikalvoja.
Yritys lähti liikkeelle vuonna 2004 spin-offina Teknillisen korkeakoulun tutkimusryhmästä, jota veti professori Esko Kauppinen.
Canatu Oy:n innovaatio perustuu uudenlaiseen hiilen rakenteeseen, nanonuppuun. Nanonupuksi nimitetään yksiseinäistä hiilinanoputkea, jonka ulkopinnalla on fullereenimolekylejä. Korkean teknologian nanomateriaali syntyy yksinkertaisella prosessilla halvoista lähtöaineista, hiilimonoksidista, rautametallista ja sopivista lisäaineista.
Nanonuput valmistetaan yhtiössä aerosolimuotoon ja painetaan siitä suoraan ohuiksi, joustaviksi kalvoiksi. Vaikka kalvot rakentuvat satunnaisista nanonuppuverkostoista, prosessi on toistettava.[Kuva:Nanobud]
Materiaalin ominaisuuksiin vaikuttavat muun muassa nanoputkien pituus ja linkkikohtien määrä.
– Sähkönjohtokykyä ja optisia ominaisuuksia voidaan säätää jälkikäsittelyvaiheella, joka käytännössä tarkoittaa seostusta, kuvailee Fär-saarilta kotoisin oleva Canatun pääkemisti Bjørn Mikladal.
Kosketusnäytöissä käytetään nykyisin indiumtinaoksidi- eli ITO-kalvoja. Monet laitevalmistajat ovat kiinnostuneet Canatun lupaamista nanonuppukalvoista, sillä ITO-materiaalin saatavuus ja hinta heilahtelevat Kiinan hallitsemien harvinaisen indium-metallin markkinoiden mukaan.
Osaaminen laajenee
Yrityksen toiminta oli alkuun lähinnä patenttisalkun ylläpitoa, mutta nyt käynnissä on jo koetuotanto, jota tehdään Helsingin Konalassa parinkymmenen hengen voimin.
– Olemme olleet alusta asti kansainvälisiä. Yhtiötä oli käynnistämässä paitsi suomalaisia myös venäläisiä, yhdysvaltalaisia ja kiinalaisia tutkijoita, kertoo Canatun talousjohtaja Mikko Kärkkäinen.
Nanonuppuinnovaatio syntyi fysiikan alan laboratoriossa mutta ei ilman kemian osaamista. Yrityksen koon kasvaessa mukaan on tullut myös tuotannonkehityksen ja prosessien tuntemusta, painettavan elektroniikan osaamista sekä myynti- ja markkinointitaitoja.
– Ennen varsinaisen tehtaan rakentamista pitää olla jonkinasteinen varmuus asiakkaiden tarpeista. Olemme siksi jo avanneet myyntikonttorit Japanissa, Kiinassa ja Koreassa. Teemme myös tutkimusyhteistyötä useiden koti- ja ulkomaisten yliopistojen kanssa, Kärkkäinen kertoo.
Suomessa Canatu on osallistunut Tekesin Toiminnalliset materiaalit -ohjelmaan.
– Myös vuodesta 2007 mukana olleet pääomasijoittajat ovat olleet kiitettävän pitkäjänteisiä.
Teksti: Maija Pohjakallio
