Teknillisen korkeakoulun tutkijoille Glueck Best Paper Award -palkinto
16.08.2010
Tutkija Jens Schmidt ja professori Thomas Keil Aalto-yliopiston teknillisestä korkeakoulusta ovat voittaneet artikkelillaan "Unique Demand Complementarities – A Demand-based Theory of Diversification" Glueck Best Paper Award -palkinnon Academy of Management 2010 -konferenssissa (AOM) Montrealissa. Palkinto myönnetään parhaalle strategisen johtamisen alan artikkelille ja se on alan merkittävimpiä tunnustuksia.
Artikkeli toimitettiin Business Policy and Strategy -sarjaan 696 muun korkeatasoisen artikkelin joukossa. Artikkelit käyvät läpi AOM:n vertaisarvioinnin. Academy of Management Meeting on maailman suurin, vuosittain järjestettävä liikkeenjohdon akateeminen konferenssi.
Artikkeli täydentää aiempaa, tuotantopuoleen painottunutta diversifikaation teoriaa markkinoinnin strategiassa kysyntäperustaisella ajattelulla.
– Kysyntäperustainen näkökulma strategiseen johtamiseen on nouseva tutkimussuuntaus, joka kehottaa johtamisen tutkijoita ja yritysjohtajia huomioimaan aiempaa paremmin kysynnällisiä tekijöitä, kuten asiakassegmenttejä ja asiakkaiden vaihtuvia tarpeita strategisessa suunnittelussa ja strategioiden toteutuksessa, professori Keil kertoo.
– Artikkeli osoittaa erityisesti lisäarvon tuottamisen merkityksen asiakkaille, jotka ostavat paljon yrityksen tuotteita, esimerkiksi tuotteiden entistä paremman käytettävyyden tai integraation muodossa. Näin yritykset voivat kasvattaa markkinaosuuttaan ja tuottavuuttaan. Kysyntänäkökulma on tärkeä etenkin tuotepohjaisesta ratkaisukeskeiseen liiketoimintaan siirtyville yrityksille, Keil korostaa.
Voittoisaa artikkelia suunnitellaan parhaillaan julkaistavaksi vielä määrittelemättömässä huipputasoisessa tiedejulkaisussa.
Jens Schmidt on tohtorikoulutettava tuotantotalouden laitoksella Aalto-yliopiston teknillisessä korkeakoulussa sekä Business Development Manager Itellassa. Artikkeli on osa hänen väitöstutkimustaan, joka keskittyy asiakkaiden rooliin ja kysynnän näkökulmaan liiketoiminnan laajentamisstrategioissa. Tutkimus on osa TEKESin tukemaa LIITO-ohjelman "Dominance strategies – Leveraging strongholds for market expansion” -projektia.
Thomas Keil on strategisen johtamisen professori Aalto-yliopiston teknillisen korkeakoulun tuotantotalouden laitoksella.
