Miia Tervon lyhytelokuva Lumikko palkittiin jälleen

30.06.2010

Aalto-yliopiston taideteollisen korkeakoulun opiskelija Miia Tervon elokuva Lumikko on jälleen palkittu maailmalla. Elokuva palkittiin parhaana lyhyenä dokumenttielokuvana opiskelijaelokuvasarjassa Palm Springsin lyhytelokuvafestivaaleilla Yhdysvalloissa.

Lumikko, 2009 Ohj. Miia Tervo, Kuva. Matti AikioDokumentaarista elokuvaa elokuvataiteen ja lavastustaiteen laitoksella opiskelevan Miia Tervon (s. 1980) elokuva palkittiin myös viime viikonloppuna päättyneillä Grimstadin kansainvälisillä lyhytelokuvafestivaaleilla Norjassa. Lumikko nappasi pääpalkinnon festivaalin parhaana lyhytelokuvana.

Maaliskuussa Lumikko voitti Tampereen elokuvajuhlien kansainvälisen kilpailun Grand Prix’n. Tervon dokumenttielokuva palkittiin tuolloin myös kotimaisen kilpailun alle 30-minuuttisten elokuvien pääpalkinnolla. Tampereella tuomaristo luonnehti elokuvaa sanoilla: ”upeasti rakennettu kuvien, äänen ja musiikin yhdistelmä ja visionäärinen kuvaus ihmismielestä ja sielusta.”

Lumikko on Miia Tervon ensimmäinen harjoituselokuva elokuvataiteen ja lavastustaiteen laitokselle. Elokuva pohjautuu nuoren tytön ja Pekka Saurin välillä käytyihin puhelinkeskusteluihin Yölinja-radio-ohjelmassa.

Elokuvataiteen koulutusohjelma on kerännyt useita kansainvälisia palkintoja kuluneen vuoden aikana. Miia Tervon lisäksi tunnustusta on saanut muun muassa Juho Kuosmanen, jonka ohjaama fiktioelokuva Taulukauppiaat voitti Cannesin Cinéfondation-opiskelijakilpailusarjan pääpalkinnon.

Elokuvataiteen koulutusohjelma on Taideteollisen korkeakoulun suosituimpia. Tänä vuonna hakijoita oli 590, joista 16 valittiin opiskelijoiksi.

Lisätietoja:

http://www.psfilmfest.org/news/detail.aspx?NID=270&year=2010

http://www.kortfilmfestivalen.no/en/2010/awards_int.html

Saara Toivanen, Film Festival Office, Aalto yliopisto/TAIK/ELO
050 331 7754, saara.toivanen [at] taik [dot] fi

Mahsa Malka, tuottaja, Aalto yliopisto/TAIK/ELO
050 573 0861, mahsa.malka [at] gmail [dot] com

Takaisin

Bookmark and Share