Hakijoiden kiinnostus Aalto-yliopiston taideteolliseen korkeakouluun kasvoi
29.06.2010
Aalto-yliopiston taideteolliseen korkeakouluun haki tänä vuonna 3834 taideteollisen alan opinnoista kiinnostunutta. Hakeneista 8,1 prosenttia hyväksyttiin suorittamaan taiteen kandidaatin tai taiteen maisterin tutkintoa. Maisteriohjelmiin oli 1027 hakijaa – yli 30 prosenttia enemmän kuin vuonna 2009.
Myös ulkomaisten hakijoiden osuus maisteriohjelmiin jatkoi kasvuaan. Tänä vuonna ulkomaisia hakijoita oli lähes 37 prosenttia hakijoista, kun heitä viime vuonna oli vajaat 33 prosenttia. Eniten hakijoita oli Kiinasta, Etelä-Koreasta ja Turkista.
Maisteriohjelmien kolme suosituinta ohjelmaa hakijamäärien perusteella olivat teollisen muotoilun ja graafisen suunnittelun maisteriohjelmat sekä englanninkielinen New Media -maisteriohjelma.
Taiteen kandidaatin tutkintoon johtavaan koulutukseen haki 2813 hakijaa, joista 123 valittiin. Suosituimmat koulutusohjelmat olivat graafinen suunnittelu, valokuvataide sekä sisustusarkkitehtuuri, huonekalusuunnittelu ja elokuvataide.
Maisteriohjelmien lopulliset tulokset julkistettiin toukokuun lopussa ja kandidaattiohjelmien tulokset julkistettiin 24.6.2010.
Tiedustelut:
Aalto-yliopisto
Taideteollinen korkeakoulu
Inka Valkeapää
koordinaattori, opinto- ja opiskelijapalvelut
puh. 050 595 0876
inka.valkeapaa [at] taik [dot] fi
