FidiPro -tutkimusprojektit tuovat Aalto-yliopistoon kansainvälistä huippuosaamista
31.03.2010
Tekes on valinnut Finland Distinguished Professor (FiDiPro) -ohjelmaan viisi uutta kansainvälistä tutkimusprojektia, joista kaksi on myönnetty Aalto-yliopiston Teknilliseen korkeakouluun.
FiDiPro-ohjelma on yksi keino edistää yliopiston kansainvälisyyttä ja luoda pitkäjänteistä ja rakenteellista tutkimusyhteistyötä. Nyt myönnetyt projektit tuovat Aalto-yliopistoon kaksi arvostettua tutkijaa Kiinasta ja Kanadasta.
Prof. Xiaohong Wang Tsinghuan yliopistosta tulee FiDiPro Fellow -tutkijaksi BIT Tutkimuskeskuksen keinokudospikavalmistuksen tutkimusprojektiin. Professori Gregorz Glinka Waterloon yliopistosta Kanadasta tulee FiDiPro -professoriksi sovelletun mekaniikan laitoksen projektiin, joka liittyy tiiviisti Fimecc Oy:n strategisen huippuosaamisen keskittymän "LIGHT - Light and efficient solutions" -ohjelmaan. Lisäksi Aalto-yliopisto on mukana Ilmatieteen laitoksen FidiPro -projektissa.
Kansainvälisten tutkijoiden rekrytointi on keskeinen osa Aalto-yliopiston tutkimuksen ja opetuksen kehittämistä.
– Aalto-yliopiston kansainvälinen näkyvyys ja maine rakentuvat henkilöstön ja opiskelijoiden osaamiseen sekä tutkimuksen ja opetuksen laatuun. Tässä FiDiPro-haussa on erityisesti ilahduttavaa se, että toinen rahoituksen saaneista tutkijoista työskentelee FIMECC-SHOKin ohjelmassa, kertoo Aalto-yliopiston tutkimuksen ja opetuksen kehittämisestä vastaava, johtaja Ritva Dammert.
Vuonna 2009 Tekes aloitti FiDiPro Fellow -rahoituksen, jonka tavoitteena on houkutella suomalaisiin tutkimusryhmiin uransa alkuvaiheessa olevia, lupaavia lahjakkuuksia. Tähän mennessä Tekes on rahoittanut neljää FiDiPro-fellow'ta.
– Tämä luo suomalaisilla tutkijoilla edellytykset kehittää uudenlaista lisäarvoa tuovaa, monimuotoista yhteistyötä, jolla on toivottavasti menestyksekäs tulevaisuus. Uran alkuvaiheessa muodostuneet yhteistyösuhteet ovat todella tärkeitä ja auttavat suomalaistakin tutkijaa asemoimaan itsensä kansainväliseen tiedeyhteisöön, kuvaa Dammert.
FiDiPro -rahoitusohjelma kiinnostaa niin suomalaisia tutkimusyksiköitä kuin kutsuttavia tutkijoita. Ensimmäiset FiDiPro-professorit aloittivat työnsä Suomessa v. 2007. Suomen Akatemian ja Tekesin rahoittamissa ohjelmissa on kaikkiaan jo 51 ulkomaista tai pitkään ulkomailla ollutta suomalaista korkeantason tutkijaa. Näistä Suomen Akatemian rahoittamia on 27 ja Tekesin 24 professoria.
– Rahoitus on varsin kilpailukykyinen. Meidän on itse oltava aktiivisia muovaamaan suomalaisesta tutkimusympäristöstä kansainvälisesti houkuttelevampi, sanoo Dammert.
Lisätietoja:
Ritva Dammert
johtaja, tutkimuksen ja opetuksen kehittäminen
050 5687969, ritva.dammert [at] aaltouniversity [dot] fi
Tekesin tiedote aiheesta
FiDiPro - Finland Distinguished Professor Programme on Suomen Akatemian ja Tekesin yhteinen rahoitusohjelma, joka tarjoaa suomalaisille yliopistoille ja tutkimuslaitoksille mahdollisuuden palkata ulkomaisia tai pitkään ulkomailla toimineita suomalaisia huippututkijoita määräajaksi Suomeen.
