Väitös laskennallisesta systeemibiologiasta, DI Linda Kumpula
01.04.2011 / 12:00
Diplomi-insinööri Linda Kumpulan väitöskirja "Computational models and methods for lipoprotein research" tarkastetaan Aalto-yliopiston perustieteiden korkeakoulussa perjantaina 1.4.2011 klo 12. Väitöskirjan otsikko suomeksi on "Lipoproteiinien laskennallinen mallintaminen monipuolistaa lipoproteiinitutkimusta".
Sydän- ja verisuonitaudit ovat yleisin kuolinsyy teollistuneissa maissa. Sydän- ja verisuonitautien taustalla on usein valtimonkovettumistauti, jonka kehittymiseen on useita altistavia tekijöitä. Kohonnutta veren kolesterolitasoa, erityisesti LDL-kolesterolia, pidetään yhtenä keskeisimmistä tekijöistä. Väitöskirjassa tutkitaan ihmisen kolesterolinkuljettajapartikkeleiden eli lipoproteiinien ominaisuuksia laskennallisilla menetelmillä käyttäen lähtökohtana kokeellista aineistoa.
Vastaväittäjänä on dosentti Katariina Öörni (Wihurin tutkimuslaitos, Helsinki) ja valvojana professori Kimmo Kaski (Aalto-yliopiston perustieteiden korkeakoulu, Lääketieteellisen tekniikan ja laskennallisen tieteen laitos).
Lisätiedot:
Väitöskirja verkossa (lib.tkk.fi)
Väittelijän yhteystiedot: Linda Kumpula, p. 0442790545, linda.kumpula@gmail.com
Map © OpenStreetMap. Some rights reserved.
