Outokummulta miljoonan euron lahjoitus Aalto-yliopistolle
10.09.2010
Outokumpu tukee korkeakouluopetusta ja -tutkimusta lahjoittamalla Aalto-yliopistolle miljoona euroa. Yhteistyö Aalto-yliopiston kanssa tarjoaa mahdollisuuden hyödyntää korkeatasoista osaamista ja monitieteellistä lähestymistapaa Outokummun toiminnassa. Aallon keskeiset tutkimusalat materiaalitutkimus ja muotoilu täydentävät Outokummun omaa tutkimus- ja kehitystyötä ja tarjoavat näin uusia mahdollisuuksia osaamisen jakamiseen ja innovointiin.
Monitieteellisyys tuo designin materiaalitutkimuksen rinnalle
Korkeakouluyhteistyössä Outokummun tavoitteena on osaltaan varmistaa yhtiön kannalta tärkeiden alojen tutkimuksen ja koulutuksen korkea taso, riittävän osaamispohjan luominen sekä uusien asiantuntijoiden rekrytointi. Perinteisesti yhteistyötä on tehty mm. metallurgian, materiaali-, automaatio- ja prosessitekniikan alueilla sekä kauppatieteissä. Tekniikkaan ja kauppatieteisiin pohjautuvan yhteistyön rinnalle Aalto tuo myös taidenäkökulman ja vahvaa muotoiluosaamista.
Toimitusjohtaja Juha Rantanen: ”On tärkeää, että elinkeinoelämän ja yliopistojen yhteistyö on tiivistä ja huippuosaamisen kehittämiseen panostetaan. Kansainvälinen ja verkostoitunut yritysmaailma tarvitsee uudenlaisia malleja johtamiseen sekä yhteisölliseen ajatteluun ja tiedon jakamiseen pystyäkseen synnyttämään uutta liiketoimintaa. Aalto-yliopiston monitieteellinen lähestymistapa on kiinnostava pohdittaessa ruostumattoman teräksen soveltamismahdollisuuksia kestävän tulevaisuuden rakennusaineena.”
Outokummun yhtiökokous päätti rahalahjoituksesta keväällä 2010. Yhteistyö käynnistettiin 10.9.2010 Aalto-yliopiston Design Factoryssa järjestetyssä tilaisuudessa Espoossa, jossa puhuivat rehtori Tuula Teeri ja toimitusjohtaja Juha Rantanen. Professori Panu Nykänen piti katsauksen tutkimusyhteistyöhön ja Kaisa Luukkanen esitteli opinnäytetyönsä Keittiön olemus – ruostumaton teräs huonekalusuunnittelijan materiaalina. Tilaisuudessa kuultiin myös mihin teräs taipuu, kun Design Factoryn opiskelijat esittelivät ideansa ruostumattoman teräksen uusista käyttömahdollisuuksista.
Lisätietoja:
Heli Alén, johtaja – henkilöstön kehittäminen
puh.(09) 421 2603
Juho Talonen, teknologia-asiantuntija
puh.(09) 421 2838
Outokumpu Oyj:n tiedote 10.9.2010
